Pécsi Tudományegyetem logo PTE Műszaki és Informatikai Kar
A Magyar Tudomány Ünnepe
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

Innováció és tehetséggondozás: szorosabbra fűzte partnerségét a PTE MIK és a Bosch csoport

Kutatás-fejlesztés, oktatás, oktatásfejlesztés, kétirányú oktatási programok kidolgozása, utánpótlásnevelés, tehetséggondozás, közös kutatócsoportok létrehozása és pályázatokon való közös részvétel – többek között ezekkel a területekkel erősödik a közelmúltban aláírt együttműködési megállapodásnak köszönhetően a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK), valamint a magyarországi Bosch csoport közötti kapcsolat. Az egyetem és a vállalatcsoport együttműködése nem újkeletű, például a vezetéstámogató rendszerek 3D-s virtuális környezetben való tesztelése, a 3D-fémnyomtatás autóipari felhasználása, illetve labormérések kiértékelése, AI-megoldások alkalmazása is része volt a korábbi közös munkáknak. A most szorosabbra fűzött partnerség startup-szemléletével új lehetőségeket kínál mindkét félnek. 

A MIK PARTNERS Szakmai napon megkötött együttműködési megállapodás alapján a két fél elsősorban a gépész-, a villamosmérnök-, valamint az informatikai képzések tekintetében fűzi szorosabbra a kapcsolatát, a Bosch csoport többek között szakmai gyakorlatra is fogadja a PTE hallgatóit. Kiemelt szerepet kap a kutatás-fejlesztési projektekben való közös munka, a hallgatók tudományos tevékenysége és e körben írt pályázati munkái, de a Bosch csoportnál dolgozók szakmai továbbképzése is. A nagyvállalat támogatásával a PTE a kiemelkedően tehetséges hallgatói, illetve legkiválóbb oktatói, kutatói számára elismerő- és ösztönzőprogramot is kidolgozott a kitűnő tanulmányi, oktatói, kutatói eredmények, valamint a tanulmányi versenyeken, pályázatokon való rendkívüli szereplések elismerésére, ezek egy része már a diákoknak és a mentoroknak is elérhető. 

„Fontosak számunkra a hagyományok, már a cégalapító Robert Bosch is támogatta a maga idejében a Stuttgart környéki egyetemeket, és amikor a 90-es évek végén megjelent Magyarországon a vállalat, akkor is prioritás volt a középiskolákkal, egyetemekkel való együttműködés. Ma is azt gondoljuk, hogy mindent nem tudunk megoldani magunk, a sikeres működéshez szükség van eltérő nézőpontokra, az ökoszisztémánk erősítésére. Olyan hozzáadott értékek adják az együttműködés erejét, ami nem a mi ipari szemüvegünkön keresztül, hanem tudományos szempontból közelít meg dolgokat. Az oktatás, kutatás, innováció hármasa különösen fontos számunkra, az autóipari tendenciák miatt pedig még nagyobb jelentőséget kap az innováció fölgyorsítása. Az akadémiai partnerek bevonásával gyorsabbak, rugalmasabbak, jobbak tudunk lenni, ami a mai világban elengedhetetlen” – véli Kemler András, a Bosch csoport létesítménygazdálkodásért felelős vezetője Magyarországon és az Adria régióban. A jövőben a két fél közötti együttműködés többek között az automatizációt, különféle teszteléseket, roncsolásmentes anyagvizsgálatokat érintő projektekkel bővülhet. 

A nemzetgazdaság, az ipari szereplők és a felsőoktatás érdeke is, hogy felismerjék a valódi ipari igényeket, és azt, hogy az egyes szereplők teljes egészében ugyanazt a nyelvet beszéljék. „Számunkra nagyon fontos az a szemlélet, amivel az egyetemi kapcsolatainkhoz közelítünk: nem feladatot adunk az intézménynek, hanem mindig egy közös csapat létrehozásával teremtjük meg az együttműködést. Ebben pedig lényeges, hogy ne az határozza meg a tagok munkáját, ki melyik oldalt képviseli. A Bosch csoport alapvetően az ökoszisztémát tartja szem előtt, még ha jelen esetben egy kétoldalú együttműködésről is beszélünk. Az együttműködéshez mindig kapcsolódik egyfajta startupszemlélet, mert szeretnénk, ha termékek is születnének a kutatás-fejlesztési folyamatok végén. A PTE MIK beépült a dél-magyarországi környezetbe, kapcsolódik kis és nagy cégekhez, amiben mi is szeretnénk részt venni, ennek az ökoszisztémának is a részesei lenni. Ez egy hosszabb távú terv, amihez meg kell találnunk azokat a partnereket, azt a nyitottságot, amit a Bosch is képvisel” – teszi hozzá Kemler András.

„A PTE MIK számára azért is kiemelten fontosak a Bosch csoporttal hasonló partnerségek, mert ezek bennünket is építenek és fémjeleznek. Örültünk neki, amikor a Bosch megkereste karunkat, jelenleg olyan fiatal kollégák vezetik a magyarországi vállalatot, akik jól ismerik és értik a helyi gazdasági környezetet. Egy olyan kiválóságokat támogató komplex programot indítunk be együtt, amelyben a hallgatók mellett az oktatói mentorok szerepe, helye és értéke is felerősödik. Fontos számunkra, hogy a hallgatói iparvezérelt projektmunkákból az akadémiai felsőoktatásban is értelmezhető eredmények szülessenek. Az a tapasztalatunk, hogy egy ilyen támogatott kontextusban keletkezett tudományos diákköri dolgozat nagyobb eséllyel jut el az országos figyelemig, mint enélkül, éppen ezért megragadjuk az ipari szereplők, így a Bosch csoport által kínált lehetőségeket. Most egy korábbi kiváló kapcsolatunkat emeltük új szintre, hiszen a vállalat régi partnerünk és kiállítónk, akár a Pollack Expon vagy a MIK PARTNERS Szakmai Napon. Örömmel üdvözöljük partnerünk azon törekvését, hogy a mi régiónkban is értő szakmai közegre találjon. Azt gondolom, ezzel az együttműködéssel mindannyian nyerni fogunk” – foglalja össze a Bosch csoporttal való kapcsolódás lényegét a kar részéről dr. Medvegy Gabriella, a PTE MIK dékánja.

/Fotó forrása: Bosch/