Pécsi Tudományegyetem logo PTE Műszaki és Informatikai Kar
A Magyar Tudomány Ünnepe
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

  1. MIK
  2. Hírek

IN-BETWEEN – a folyamatos változás, a napjainkra jellemző átmeneti állapot adja az idei MIK PARTNERS központi témáját

Minden átalakul a világunkban: úgy a napi ügyeink, mint a tudományos tevékenység. Megjelent a ChatGPT, másképp zajlik a tudományos tevékenység ellenőrzése, mint néhány éve. Változik a környezetünk, a klimatikus viszonyok. Láthatjuk, hogy máshogyan, a korábbinál sokkal gazdaságosabban, takarékosabban kell bánni az erőforrásokkal, a forrásokkal. De mit tud tenni a tudomány, a gazdaság, a vállalatok ebben az átmeneti helyzetben?
Erre a témára reflektál karunk idei ’IN-BETWEEN’ című – MIK PARTNERS rendezvénye, amelyet 2018 óta évente azzal a céllal szervezünk meg, hogy lehetőséget biztosítsunk a partnereinkkel való együttműködéseinkből származó oktatási, kutatás-fejlesztési és innovációs eredmények széles körű bemutatására. A szakmai program mellett a rendezvénnyel a partnerhálózatunk tagjai közötti kapcsolatok építését és ápolását is támogatjuk. 

Színek és Rétegek – a jelenkor örökségvédelméről szóló pécsi konferencia megrendezését ihlette a vándorkiállítás

Tavaly indult útjára az Elfeledett Soproniak Alapítvány Színek és Rétegek – Műemléki helyreállítások Sopronban 2017–2023 című kétnyelvű kiállítása, amely az elmúlt években Sopronban felújított mintegy 80 műemlék épületegyüttest és homlokzatot mutat be. Több helyszín után a vándorkiállítás november 11-éig a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karán (PTE MIK) tekinthető meg, ahol – mint minden állomáson, kiállítási helyszínen – egy, az adott városban zajló műemléki helyreállításokat vagy a helyi építészek által máshol megvalósított alkotásokat bemutató szakmai konferencia is kíséri. 

Bánhegyi Ilonától búcsúzunk

Búcsúzunk!
Bánhegyi Ilona
Szomorúan kaptuk a hírt, hogy volt kolléganőnk, Bánhegyi Ili, életének 73. évében, türelemmel viselt hosszú betegség után elhunyt.

A felsőoktatási intézmények az INFOTÉR-en való jelenlétének erősítéséért dolgozik a PTE MIK

A PTE Műszaki és Informatikai Kar (PTE MIK) hangsúlyos részvételével és a szervezésben való közreműködésével rendezte meg idén Balatonfüreden az INFOTÉR Egyesület az infokommunikációs szektor legnagyobb rendezvényét, a 15. INFOTÉR, valamint az első „Építésügyi, Stratégiai, Innovációs és Digitalizációs” INFOTÉR ConTech Konferenciát. Ez utóbbi a jövőben egy olyan hiánypótló esemény kíván lenni, ahol az építésüggyel foglalkozó kormányzati, közigazgatási – iparági és civil szereplők, a nemzetközi jó gyakorlatok fejlesztői-ismerői, valamint az oktatási-kutatási szektor képviselői – egy helyen, egymással közvetlenül kommunikálva tudják előremozdítani az építőipar fejlődését. A pécsi műszaki kar a következő években a felsőoktatási intézmények jelenlétét kívánja tovább erősíteni a rangos szakmai rendezvényen.

ESA pályázat disszeminációja

Az Afrika és Európa közötti együttműködés a Föld-megfigyelés (EO) területén évtizedes múltra tekint vissza. Az Európai Űrügynökség EO for Africa 2024 szimpóziumot rendezett az Afrikai Unió Bizottságával (AUC), az Afrikai Környezeti Távérzékelési Szövetséggel (AARSE), az Európai Bizottsággal (EB), az Európai Meteorológiai Műholdak Hasznosításának Európai Szervezetével (EUMETSAT) és a Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatallal (NASA) partnerségben. A szimpóziumra az Európai Űrügynökség olaszországi központjában került sor.

Aki a szívében mindig pollackos marad

Mikle Baráth Erzsébet 1974-ben végzett a Pollack Mihály Műszaki Főiskola építőmérnök szakán, szakmai pályafutását végigkísérte a pollackos szemlélet. Ugyan ma már nyugdíjas, de szeretett szakmájától, amely annyi sikerélményt adott neki, ma sem tud megválni.